Rock je slušná muzika
Vysílací studio: +420 725 844 424
CHUMBAWAMBA
Tubthumping
Dana Golasová
Rockovej víkend

ZEMĚTŘESENÍ SLAVÍ 25 LET

Remasterovaná reedice nabídne dva nové bonusy


ZemětřesenÍ - v roce 1993 senzace, která notně zahýbala zdejší rockovou a metalovou scénou, dnes legenda, která letos slaví už čtvrtstoletí existence. A právě při té příležitosti se album, které je poctou prvnímu českému hardrockovému zpěvákovi Jiřímu Schelingerovi od vítězů ankety Černá vrána 1992, tedy zpěváka Aleše Brichty, kytaristy Miloše 'Dodo' Doležala, baskytaristy Vlasty Henycha a bubeníka Štěpána Smetáčka, dočká 4. května reedice v novém remasteru a s dvěma bonusy nazpívanými Milanem Schelingerem.

"Vše vzniklo rychle a jednoduše, fanoušci nás dali dohromady anketou jako superskupinu a my jsme je chtěli potěšit. Nebyl čas skládat nový společný repertoár, protože jsme v té době byli všichni aktivní ve svých projektech. Diskuzí jsme došli k nedokončenému albu Jirky Schellingera Zemětřesení. Vše do sebe zapadlo, vše mělo smysl a je to vidět i po těch 25 letech," vzpomíná na vznik projektu Miloš 'Dodo' Doležal a Vlasta Henych dodává: "Byla to úžasná a úplně jiná doba. Byli jsme každý zvlášť na svém vrcholu popularity. Album dosáhlo na úspěšný prodej a o turné byl velký zájem. Fanoušci se postarali o krásnou atmosféru. Myslím, že jsme Schelingerův odkaz důstojně připoměli a moc nás to bavilo dělat."

Desítka skladeb byla sestavena z převážně nevydaných písní Jiřího Schelingera, ale nechyběli zde ani megahity jako Holubí dům nebo Jsem prý blázen jen, které se dočkaly i své klipové podoby. Jak skvěle tento výběr zafungoval, dokazuje mimo jiné fakt, že se album Zemětřesení dočkalo velkého mediálního ohlasu, a patří mezi nejprodávanější rockové tituly první poloviny devadasátých let.

Aktuální reedici se ikony tuzemské scény rozhodly doplnit o dvě bonusové písně ZimaPohřeb přítele, které nahrály na sklonku roku 2017 ve Studiu Hacienda společně s Schelingerovým bratrem Milanem.

"Tyto dvě písně byli součástí koncertního setu v roce '93 v bloku, který zpíval Milan Schelinger. Když Aleš Brichta oznámil, že se ze zdravotních důvodů nemůže podílet na práci ve studiu, sáhli jsme po skladbách, které mohl nazpívat Milan. Jsme přesvědčeni, že za to obě stojí, a že se nám společně povedly. Dodo je nazvučil tak, aby zapadly k ostatním věcem, přitom je slyšet, jak se zvuk od roku '93 posunul," komentuje výběr bonusů Henych.

Jak sami protagonisté podotýkají reedicí Zemětřesení tento výjimečný projekt nekončí. "Dokončujeme natáčení všech potenciálních skladeb, které měly ambice být na Jirkově Zemětřesení. Album plánujeme na podzim a bude mít název Zemětřesení 2. Fanoušci  tam opět najdou několik zajímavých bonusů. Chceme oslavu 25ti let podpořit i několika koncerty. Toto by mohla být vyčerpávající důstojná tečka za celým projektem," prozrazuje Doležal. Na více detailů se můžete těšit v následujícíh týdnech a měsících. Chcete-li to mít z první ruky sledujte oficiální Facebookový profil Zemětřesení.

 foto: Supraphon,  Kateřina Helmichová Mocová, Jiří Antalovský