Rock je slušná muzika
Vysílací studio: +420 725 844 424
ROLLING STONES
Don`t Stop
Dana Golasová
Rockovej víkend

ŠKWOR JEDE NA TURNÉ. ROCK RADIO JE PARTNEREM!

ŠKWOR nic neošidí. Rozhovor před jarním turné


Nové album ŠKWOR Uzavřenej kruh zní ve srovnání s několika předchozími nahrávkami tvrdším dojmem. Zjednodušeně by se dalo říci: více kytar, méně samplů a vůbec elektroniky. Že to skvěle funguje, dokazuje mimo jiné fakt, že album dlouhodobě platí za nejprodávanější fyzický nosič na Supraphonline.cz a hned po svém vydání ovládlo prodejní hitparádu IFPI, kde se i nyní stále drží v Top 10.

ŠKWOR čekají oslavy 20ti let existence, které vyvrcholí 9. listopadu 2018 v pražské O2 areně. Rock Radio je mediálním partnerem české části jarní tour. Máme pro vás rozhovor přímo s kapelou, ze kterého se dozvíte víc.

Jak konkrétně oslavíte kulaté dvacáté výročí Škworu?

Kmec: Na přelomu zimy a jara pojedeme šňůru k nové desce, která čítá deset zastávek v halách ve větších městech. Turné odstartuje 9. února v Ostravě a do poloviny dubna nás budou fanoušci moci dále vidět ve Zlíně, Brně, Českých Budějovicích, Plzni, Jihlavě, Mostě, Olomouci, Hradci Králové a Liberci. Záměrně tam není zařazena Praha, protože v hlavním městě zahrajeme až 9. listopadu 2018 v O2 areně a právě tenhle koncert bude věnován oslavě dvaceti let kapely.

To, že namísto kulturních domů či velkých klubů budete napřesrok koncertovat už jen ve sportovních halách, znamená, že jste v rámci zdejší scény definitivně postoupili na pomyslný nejvyšší „level“?

Hrdlička: To se teprve ukáže v těch halách. Taky se může stát, že přestoupíme zase zpátky do kulturáků. (smích) Ale na druhou stranu víme, co děláme a proč to děláme.

Kmec: Řekli jsme si, že naše nová deska by si zasloužila všude velkou scénu, odpovídající vizuální ztvárnění atd. A v těch kulturácích jsme už na minulém turné naráželi na to, že někde celá scéna nešla postavit, protože se tam prostě nevešla. Teď bude na všech koncertech stejné pódium, všude návštěvníci dostanou to samé v nejvyšší kvalitě.

Hrdlička: Jde také o to, že se nejednou stalo, že vystoupení bylo beznadějně vyprodáno. A fanoušci byli pochopitelně naštvaní a vyčítali nám, proč nehrajeme někde ve větších prostorách. Logicky jsme tedy došli k závěru, že to zkusíme a uvidíme. Těch koncertů sice bude daleko míň, než bylo u Škworu zvykem, ale za námi jezdí někteří lidé třeba i 300 nebo 400 kilometrů, proto si myslím, že kdo nás bude chtít vidět, nebude mít problém dojet do pro něj nejbližšího místa, kde se v rámci šňůry zastavíme. Navíc v těch halách bude kvalitnější zvuk a celkově to prostě bude lepší.

Vám samotným nebude chybět více živého hraní? Byli jste doposud jednou z koncertně nejaktivnějších skupin u nás.

Hrdlička: Asi ano, protože už teď nám chybí, a to jsme doma teprve měsíc. (smích) Byli jsme dlouhá léta zvyklí jezdit šedesát až osmdesát koncertů ročně. Ale nežijeme třeba ve Spojených státech, které jsou tak velké, že tam můžeš v pohodě jezdit celý rok a ani nemusíš vyrazit někam za hranice. Česká republika je tak malej rybník, že jednou dospěješ do bodu, kdy musíš udělat ten krok, k němuž jsme se my rozhodli teď. Není možné jezdit tolik koncertů donekonečna a hrát třeba několikrát ročně na místech jen kousek od sebe.

Kmec: Ono tady ani není tolik kulturáků nebo obecně míst, které vyhovují našim představám a požadavkům, abychom vystoupení nemuseli „ošulit“. Takže to byla jediná možná volba. Nechceme už poslouchat výtky typu 'A proč my v Dolním Benešově nevidíme to samé co v Plzni?'. To je jen příklad, ta místa jsem zvolil náhodou. (smích) Už jsem taky slyšel hlasy, že se chceme rovnat Kabátu. Ne, nechceme se rovnat Kabátu! Nás hraní baví, ale opravdu to byl nutný krok.

Čím si vysvětlujete, že popularita Škworu ani po tolika letech existence neklesá, naopak se průběžně pořád ještě zvyšuje?

Kmec: Nad naším fungováním přemýšlíme a nechceme ošidit fanoušky ani pořadatele. Záleží nám na tom, jak naše koncerty vypadají.

Hrdlička: Hrozně si vážíme toho, jaké máme fanoušky. Že se jim líbí naše písničky a že nám, myslím, věří to, co děláme. My se naopak snažíme, abychom pro ně uvěřitelní byli a aby koncerty a desky byly z naší strany co nejlepší.

Po natočení nového alba u vás došlo k překvapivé personální změně a soubor opustil jeden ze zakládajících členů, kytarista Leo Holan…

Kmec: Ono to nebylo až po natočení desky, došlo k tomu vlastně už v průběhu nahrávání. V půlce září jsme končili festivalovou sezónu a ještě předtím jsme se vzájemně dohodli, že naši spolupráci ukončíme. Leoš přesto zůstal producentem alba, míchal ho a odevzdával výsledek ve chvíli, kdy věděl, že už s námi dál hrát nebude. Rozešli jsme se, doufám, v dobrém a není vůbec vyloučené, že třeba i další nahrávku budeme dělat pod jeho producentskou taktovkou. Leošovým nástupce se stal Martin Volák.

Když se ohlédnete zpátky za těmi dvaceti roky fungování Škworu, povedlo se vám všechno, co se povést mohlo?

Hrdlička: Myslím, že se nám dařilo dobře a jsem spokojenej. Jediné, na co já osobně nejsem hrdej, je úplně první deska, vydaná ještě pod hlavičkou Skwar. Byly to takové „imbecilní“ začátky… Ale neříkám, že bych to chtěl vymazat. Taková prostě byla doba a podobně to má spousta kapel. Na kariéře naší skupiny bych nic neměnil.

Kmec: Ani já bych neměnil nic! Kdyby nám někdo v roce 1998, když jsme začínali, tvrdil, že to potáhneme dvacet let a že si jednou zahrajeme samostatně v něčem takovém jako je O2 arena, nikdo by mu nevěřil a považovali bychom ho za magora. (smích)

Hrdlička: Začínali jsme ve stejné době se spoustou kapel, které tehdy byly lepší než my. Ale i když jsme možná vypadali jako ožralá hovada a málokdo by na nás vsadil, brali jsme to asi o něco zodpovědněji než ty další skupiny a chtěli jsme to už od začátku někam dotáhnout.

Kmec: Navíc jsme na rozdíl od řady jiných muzikantů nikdy nepřebíhali mezi kapelami, neměli jsme tisíc projektů a věnovali se vždycky jen a pouze Škworu.

Hrdlička: A to i v době, kdy to pro nás ještě nebyla obživa a chodili jsme normálně do práce. Škwor byl vždy na prvním místě a pořád je to hlavní náplň našich životů!

ŠKWOR – UZAVŘENEJ KRUH TOUR 2018

9.2.  OSTRAVA

16.2.  ZLÍN

23.2.  BRNO

24.2.  ČESKÉ BUDĚJOVICE

2.3.   PLZEŇ

3.3.   JIHLAVA

9.3.   MOST

17.3.  OLOMOUC

30.3. HRADEC KRÁLOVÉ

13.4. LIBEREC

SPECIÁLNÍ KONCERT - ŠKWOR 20 LET - 9.11. PRAHA, O2 ARENA