Rock je slušná muzika
Vysílací studio: +420 725 844 424
B.S.P.
Země vzdálená
Martin Drtina
Rockovej víkend

REPORTÉR RADIOPODCASTTentokrát si moderátoři MARKÉTA RACHMANOVÁ a ROBERT ČÁSENSKÝ pozvali k rozhovoru dva ekonomické experty, viceprezidenta Svazu průmyslu a obchodu Radka Špicara a Helenu Horskou, hlavní ekonomku Raiffeisenbank.  

TO VŠE SI POSLECHNĚTE V AKTUÁLNÍM PODCASTU S MARKÉTOU RACHMANOVOU A ROBERTEM ČÁSENSKÝM 

O hostech podcastu: 

Radek Špicar je absolventem Univerzity Karlovy v Praze a University of Cambridge, kde pro něj ze školy dokonce posílali taxík. V  minulosti působil jako náměstek místopředsedy vlády pro ekonomiku, pracoval na vysoké pozici ve Škoda Auto,  v současné době působí jako viceprezident Svazu průmyslu a obchodu. Na to, že jak o sobě říká, postrádá ambice, docela výkon. V akademické oblasti se věnuje společenské odpovědnosti podniků a ekonomické diplomacii. Není to ale žádný kancelářský teoretik, bez vázanky ho potkáte častěji než s ní. Prostě fajn kluk ze sídliště, který to díky své hlavě dotáhl fakt daleko. Jeho mottem je – stejně jako u Karla Schwarzenberga, Nic vyžadovati, nic odmítati. 

Helena Horská studovala na Vysoké škole ekonomické v Praze a v Institutu světové ekonomiky v Kielu. Je hlavní ekonomkou Raiffeisenbank. K tomu píše knihy a také učí. Kdybyste se teď ptali, jak to stíhá, doplníme, že je vdaná, má dvě děti a mezi její koníčky patří literatura a sport. Je členkou občanské iniciativy KoroNERV-20, která nabízí své odborné zkušenosti a hledá cestu ven ze současné covidové krize. Velmi dobře vidí vládě a státu pod prsty – a bez příkras umí přeložit politická prohlášení do reálných dopadů na naše peněženky. Jak říká – chybou roku 2020 bylo spolehnout se na stát. 


 
 

V předchozích dílech si moderátoři MARKÉTA RACHMANOVÁ a ROBERT ČÁSENSKÝ pozvali k rozhovoru ROBERTA PLAGU, ministra školství, který má za sebou pro pedagogy přelomové dva roky.

  • Jak se pandemie koronaviru promítne do budoucnosti českého školství?
  • Bude testování na viry pevnou součástí docházky?
  • Jak moc se přesune české školství do online prostoru?
TO VŠE SI POSLECHNĚTE V AKTUÁLNÍM PODCASTU S MARKÉTOU RACHMANOVOU A ROBERTEM ČÁSENSKÝM

O hostu podcastu:
Robert Plaga má 43 let, je z Ivančic, a stejně jako kdysi Vladimír Menšík odjel dělat kariéru do Prahy. Ne jako komik, ale jako ministr školství, což jak všichni ví, jsou profese zcela rozdílné. Je ženatý, má dvě děti, jedna holčička je aktuálně ve druhé třídě, to znamená, že ještě nezažila normální školní rok. Učitelství nikdy nestudoval, na základní a střední škole neučil, o to víc ho možná mají pedagogové rádi. Postavili se za něj ve chvíli, kdy ho chtěl Andrej Babiš odvolat. Je s podivem, že o to premiér usiloval, protože on jako PANNA by k Rakovi Plagovi měl mít vztah více než kladný. Podle horoskopu jsou oba jemní a klidní. a jejich láskyplný vztah spojený se vzájemnou úctou a ohleduplností jim vydrží dlouhá léta. O koníčcích Roberta Plagy se mnoho  neví, ale protože musel nedávno na operaci po pádu z kola, soudíme, že rád jezdí na kole.


V přechozích dílech REPORTÉR RADIO PODCASTU si Matkéta Rachmanová s Robertem Čásenským povídali se dvěma vlivnými zástupci české kultury.
 
Dva muži. K tomu prvnímu chodí diváci v obleku a divačky v lodičkách, ke druhému všichni spíš v džínách a tričku. Přesto mají ředitel Národního divadla Jan Buriana hudební promotér David Gaydečka spoustu společných témat. Poslechněte si, jak oba vidí současný stav i blízkou budoucnost české kultury.
 
 
O hostech podcastu:
 
Ředitel Národního divadla Jan Burian má 62 let, je ženatý a má dvě dcery. Jako režisér má velkou zkušenost se satirickými kousky, což ho jistě dobře připravilo na jeho jmenování ředitelem Zlaté kapličky. To bylo totiž tentýž den zrušeno a do pár hodin znova potvrzeno. Od té doby se pere rekonstrukcemi budov divadla, s odboráři opery a koronavirovou krizí. Je autorem velmi výstižného bonmotu, který praví, že ve snaze zachránit lidstvo zakazujeme lidi. Sám chápe uzavření divadel, a jak řekl, české drama současnou krizi nejen přežije, ale bude dál vzkvétat. 
 
David Gaydečka  se ve světě hudby, koncertů a festivalů pohybuje více než 25 let. Od roku 2004 organizuje pražský festival United Islands, posledních pět let i festival Metronome. Dá se o něm říci, že je nejhlasitější zástupce festivalové scény při dialogu se státem v koronavirové krizi.  Inspirativní na něm je, že při jakékoliv své výhradě k opatřením přidává i konkrétní návrh řešení a inspiraci ze zahraničí. Je spoluzakladatelem iniciativy Festas, která má v parlamentu hájit zájmy festivalů. Má co hájit – kromě hudby samotné také práci pro 170 tisíc lidí…  
 

Podcast si pusťte v ROCKOVÝM ARCHIVU ZDE